Gov. Hutchinson announces appointments to Board of Health, Humanities Council, PC&E

by Talk Business & Politics staff (staff2@talkbusiness.net) 258 views 

Gov. Asa Hutchinson on Wednesday (Aug. 7) announced the following appointments:

  • Clay Waliski, Carlisle, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Mary Ringgold.
  • Stephanie Nickols, Mount Ida, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Robbie Thomas-Knight.
  • Dr. Dwayne Daniels, El Dorado, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Lawrence Braden.
  • Dr. Melissa Faulkenberry, Little Rock, to the State Board of Health. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Dr. Greg Ungerank.
  • Dr. Anthony Turchi, Fayetteville, to the Veterinary Medical Examining Board. Appointment expires March 1, 2024. Reappointment.
  • John Dyess, Yellville, as a Special County Judge in the County Court of Marion County, Arkansas. Marion County Court Case No. 2019-001. Replaces Marion County Judge John Massey, who has disqualified himself from the case.
  • Sydney Westbrook, Texarkana, to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Linda Tabor.
  • Kaylin Mason, Fayetteville, to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Jamie Darling.
  • Dr. Rachel Miller, Little Rock, to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Barbara Moody.
  • Leatrice Russ-Glenns, Little Rock, to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Wanda Roe.
  • Jim Metzger, Little Rock, to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires December 31, 2019. Replaces Marlane Stakemiller.
  • Kim Coryat, Little Rock, to the Arkansas Humanities Council. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Judy Tenebaum.
  • Diana Reggans, Malvern, to the Board of Trustees of College of the Ouachitas. Appointment expires July 1, 2026. Reappointment.
  • Paul Mlakar, Alma, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2021. Replaces Troy Galloway.
  • Pamela Boyd Shields, Little Rock, to the Arkansas Veterans’ Commission. Appointment expires October 15, 2021. Replaces Margaret Wolf.
  • Wendy Blackwood, Conway, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 1, 2020. Replaces Lenora Erickson.
  • Dr. Suzanne Casey, Searcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 31, 2021. Reappointment.
  • Robbie Cline, Jonesboro, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 31, 2021. Reappointment.
  • Dr. Justin Moore, Searcy, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires December 31, 2021. Reappointment.
  • Steven Blackwood, Little Rock, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Rebecca Finney.
  • Derek Mack, Jacksonville, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires December 31, 2020. Replaces Stephen Donnelly.
  • Tanya Mims, Springdale, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires December 31, 2022. Replaces Sean Williams.
  • Dr. Delia Haak, Gentry, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2023. Replaces Wesley Stites.
  • Ricky Roper, Warren, to the Arkansas Pollution Control and Ecology Commission. Appointment expires March 29, 2023. New Position.
  • Ed Carrington, Pine Bluff, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2023. Reappointment.
  • Mike Hocutt, Little Rock, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2020. Replaces Robert Unwer.
  • Richard Hopwood, Springdale, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2023. Reappointment.
  • Scott Polston, Cave City, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2023. Reappointment.
  • Steve Taylor, Strawberry, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2023. Reappointment.
  • Colin Caldwell, Fayetteville, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2022. Reappointment.
  • Mike Campbell, Scott, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2023. Reappointment.
  • Devo Sitaram, Little Rock, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2021. Replaces Dru English.
  • Raymond Styers, Greenbrier, to the Elevator Safety Board. Appointment expires July 1, 2023. Reappointment.
  • Scott Bennett, Little Rock, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2023. Reappointment.
  • Brian Moore, Springdale, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2023. Reappointment.
  • Tom Scott, Little Rock, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2023. Reappointment.
  • Lee Dawkins, Fort Smith, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires February 20, 2025. Reappointment.
  • Jerry Langley, Smackover, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires February 20, 2025. Reappointment.

Comments

comments