Gov. Hutchinson makes numerous appointments to boards and commissions

by Talk Business & Politics staff ([email protected]) 389 views 

The office of Gov. Asa Hutchinson on Thursday (Jan. 26) made the following appointments and reappointments to state boards and commissions.

Lona McCastlain, Austin, to the Parole Board. Appointment expires Jan. 14, 2024. Replaces James Wallace.

Ray Dillon, Little Rock, to the Arkansas Forestry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2026. Reappointment.

Dee Holcomb, Pine Bluff, to the Arkansas Real Estate Commission.  Appointment expires Dec. 31, 2019.  Replaces Monica Freeland.

Bob Walker, Jacksonville, to the Arkansas Real Estate Commission.  Appointment expires Dec. 31, 2019.  Replaces Lesia Johnson Ford.

Eric Jackson, Hot Springs National Park, to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces LeRoy Dangeau.

John Gill, Little Rock, to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Reappointment.

David Bazzel, Little Rock, to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Jay Bunyard.

Dr. Steven Cathey, North Little Rock, to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires Dec. 31, 2022. Reappointment.

Dr. Sylvia Simon, Monticello, to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires Dec. 31, 2022. Replaces Joseph Beck.

John Newcomb, Osceola, to the Board of Trustees of Arkansas Northeastern College.  Appointment expires Dec. 31, 2022.  Reappointment.

Clifton Chitwood, Osceola, to the Board of Trustees of Arkansas Northeastern College.  Appointment expires Dec. 31, 2022.  Reappointment.

Dr. Thomas Westbrook, Blytheville, to the Board of Trustees of Arkansas Northeastern College.  Appointment expires Dec. 31, 2022.  Reappointment.

Dr. John McAllister, Little Rock, to the Board of Trustees of the Arkansas School for the Blind and the Arkansas School for the Deaf.  Appointment expires Jan. 14, 2022.  Replaces Mary Weeks.

David Leech, Stuttgart, to the State Banking Board. Appointment expires Dec. 31, 2021. Replaces Elizabeth Bowles.

Dr. William Hewat, Fayetteville, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Appointment expires on Jan. 14, 2024. Replaces Monty Henderson.

Mayor Mike Gaskill, Paragould, to the State Aid Street Committee. Appointment expires Dec. 31, 2020. Replaces Mayor Mark Stodola.

Michael Hocutt, Little Rock, to the Contractors Licensing Board. Appointment expires Dec. 31, 2021. Reappointment.

Larry Brewer, Conway, to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires on Oct. 14, 2019. Reappointment.

Dr. Vern Green, Jonesboro, to the Arkansas State Board of Registration for Professional Soil Classifiers. Appointment expires Nov. 1, 2021. Replaces John Harrington.

Dr. John Fleming, Little Rock, to the Department of Human Services State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Douglas Kidd.

Thomas Wofford, Jr., Jonesboro, to the Arkansas Department of Aeronautics. Appointment expires Nov. 9, 2021. Replaces William Morgan.

James Dawson, Clinton, to the Arkansas Department of Aeronautics. Appointment expires on Nov. 9, 2021. Replaces William McKenzie.

Barry Ball, Blytheville, to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Appointment expires Nov. 1, 2022. Reappointment.

Russell Crowell, Manila, to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Appointment expires Nov. 1, 2022. Replaces Oscar Ford.

Thomas Spillyards, Rogers, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority.  Appointment expires Jan. 14, 2021.  Reappointment.

Gregory Stanfill, Rogers, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority.  Appointment expires Jan. 14, 2021.  Reappointment.

Katelyn Busby, Monticello, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority.  Appointment expires Jan. 14, 2020.  Replaces Sarah Capp.

Stephanie Ellis, Russellville, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority.  Appointment expires Jan. 14, 2021.  Replaces Charley Baxter.

Larry Tate, Little Rock, to the Board of Directors of the Arkansas Development Finance Authority.  Appointment expires Jan. 14, 2021.  Replaces Anthony Brooks.

Robert Moore, Arkansas City, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Dr. Michelle Smith, North Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

David Roberts, Maumelle, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Joseph Jacobs, Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

David Knight, Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

D. Jim Dailey, Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Michael Chaffin, Little Rock, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Dr. Jennifer Conner, Portland, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Paxton Roberts, Fayetteville, to the Governor’s Advisory Council on Cycling. Serves at the will of the Governor.

Cherry Stewart, Hope, as a Justice of the Peace for the Hempstead County Quorum Court, District 2. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Billy Rook.

Kandice Bell, White Hall, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-16-435 Samuel A. Perroni v. David Sachar, Executive Director. Replaces Justice Karen Baker, who has disqualified herself from the case.

Facebook Comments