Gov. Hutchinson names new members to Oil and Gas Commission, makes other appointments

by Talk Business & Politics staff ([email protected]) 647 views 

The office of Gov. Asa Hutchinson on Wednesday released the following list of appointments.

Dr. Dexter Booth, Little Rock, to the Arkansas State Claims Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces James Simpson.

Jim Phillips, Jr., El Dorado, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2023. Reappointment.

Tommy McWilliams, Magnolia, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2023. Replaces Chad White.

Charles Wohlford, Fort Smith, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2023. Replaces George Carder.

Mike Davis, Magnolia, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2023. Reappointment.

Daniel Greenberg, Little Rock, to the Alcoholic Beverage Control Board. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Janet Moore.

James Anderson, Jr., Scott, to the Alcoholic Beverage Control Board. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces Christopher Palmer.

Whitney Gass, Magnolia, to the Board of Corrections. Appointment expires Dec. 31, 2023. Replaces Dr. Mary Parker.

Herbert Morales, Rogers, to the Minority Business Advisory Council. Serves at the will of the Governor. Replaces Ivan Hudson.

Lauren Marquette, Fayetteville, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2019. Reappointment.

Dr. James Golden, Little Rock, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires Jan. 14, 2024. Reappointment.

Sheriff Keith Slape, Compton, to the Criminal Justice Institute Advisory Board for Law Enforcement Management Training and Education. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Chief Russell White, Alma, to the Criminal Justice Institute Advisory Board for Law Enforcement Management Training and Education. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Gregory Shapiro, White Hall, to the Criminal Justice Institute Advisory Board for Law Enforcement Management Training and Education. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Dr. Paul B. Beran.

Sergeant Zachary White, Texarkana, to the Criminal Justice Institute Advisory Board for Law Enforcement Management Training and Education. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Lieutenant Doug Avery.

Robert Thorne, Marion, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Serves at the pleasure of the Governor. Replaces Woody Freeman.

Ezell Breedlove, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2020. Reappointment.

Thomas Connell, Hope, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2020. Replaces Jacqueline Bettis.

Dewey Graves, Jonesboro, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2020.

Worthie Springer, III, Little Rock, to the Arkansas State Independent Living Council. Appointment expires Feb. 1, 2020. Replaces Forrest Michael Long.

Charles Johnson, Little Rock, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires Jan. 15, 2020. Replaces William McIntosh.

James Murphy, Little Rock, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires Jan. 15, 2020. Replaces Thad Eckolls.

James Gibson, Fayetteville, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires Jan. 15, 2020. Replaces Kay Lawrence.

Randy Minton, Ward, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires Jan. 15, 2020. Replaces Andrew Vance.

Shannon Mueller, Springdale, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires Jan. 15, 2020. Reappointment.

Bobby Neal, Jonesboro, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires Jan. 26, 2019. Reappointment.

Bob Downum, Springdale, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires Jan. 26, 2019. Reappointment.

Tom Allen, Jr., Beebe, to the Arkansas Home Inspector Registration Board. Appointment expires Jan. 26, 2019. Replaces Anthony Utsey.

Phillip Lea, Russellville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #5. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

James Davis, Ozark, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #5. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Paul Turner.

Yulonda Sims, Buckner, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #8 South. Appointment expires Jan. 14, 2021.

Mayor Jon Mark Simpson, Clarksville, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces John Pope.

David Burns, Star City, as a Justice of the Peace for the Lincoln County Quorum Court, District #4. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Paul C. Carter.

Thomas Gist, Jr., Marianna, as a Justice of the Peace for the Lee County Quorum Court, District #2. Appointment expires Dec. 31, 2018.

A.J. Kelly, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas.
CV-16-554 Thomas Jones and Ollye May Robinson Jones v. Kimberly Miller and Gerald Robinson. Replaces Justice Robin F. Wynne, who has disqualified himself from the case.

Jason Hendren, Rogers, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-16-238 Joshua Kilgore v. Robert Mullenax and Senior Dental Care, LLC. Replaces Justice Robin F. Wynne, who has disqualified himself from the case.

Karen H. McKinney, Little Rock, as a Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas. CV-17-47 Gary Alan Marks and Kristin Schmidt v. Beckie Saville. Replaces Chief Justice John Dan Kemp, who has disqualified himself from the case.

Facebook Comments