Gov. Hutchinson announces appointments to boards and commissions

by Talk Business & Politics staff ([email protected]) 119 views 

Gov. Asa Hutchinson on Friday (Jan. 29) announced the following appointments:

Marcus Lamberth, Batesville, to the Arkansas Racing Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Jerry Riley, Pine Bluff, to the Parole Board. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Richard Brown.

Sylvester Smith, North Little Rock, to the Arkansas State Claims Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Richard Mays.

Jesse Turner, Pine Bluff, to the Board of Visitors for the University of Arkansas at Pine Bluff. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Robert Dill.

Johnny Hudson, Little Rock, to the Board of Trustees of Henderson State University. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Carol Atkinson.

Rod Soubers, Mountain Home, to the Arkansas History Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces Ruth Anne Hawkins.

Lt. Stacie Rhoads, Bigelow, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires Jan. 14, 2023. Reappointment.

Chief Percy Wilburn, Lake Village, to the Arkansas Commission on Law Enforcement Standards and Training. Appointment expires Jan. 14, 2023. Reappointment.

Kay Lawrence, Pine Bluff, to the Arkansas Appraiser Licensing and Certification Board. Appointment expires Jan. 15, 2019. Replaces Samantha Johnson.

Quin Baber, Benton, to the Arkansas Geological Survey. Appointment expires Jan. 14, 2023. Reappointment.

Dr. Delia Haak, Gentry, to the Arkansas Forestry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2025. Replaces Allen Morgan.

Christopher Palmer, Little Rock, to the Alcoholic Beverage Control Board. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces Martin Silverfield.

Laurie Black, Lake Village, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022. Reappointment.

Dr. David Staggs, Searcy, to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Dr. Jim Citty.

Marie Holder, Little Rock, to the Arkansas State Medical Board. Appointment expires December 31, 2021. Replaces Richard Pace.

Thomas May, Danville, to the Arkansas Deaf and Hearing Impaired Telecommunications Services Corporation Board of Directors. Appointment expires June 1, 2018. Replaces John Strode.

Lawrence Bearden, Smackover, to the Board of Trustees of Southern Arkansas University. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Everett Elam, Little Rock, to the Board of Trustees of the Arkansas School for the Blind and the Arkansas School for the Deaf. Appointment expires Jan. 14, 2021. Reappointment.

Lisa Lake, Little Rock, to the Arkansas Deaf and Hearing Impaired Telecommunications Services Corporation Board of Directors. Appointment expires June 1, 2018. Replaces David Avery.

Deborah Mays, Siloam Springs, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Patricia Lucas.

William Benton, Heber Springs, to the Arkansas State Police Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Reappointment.

Bruce Leggitt, Greenbrier, to the Arkansas Natural Resources Commission. Appointment expires Jan. 14, 2023. Replaces David Feilke.

James Shamburger Jr., Hot Springs, to the State Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022. Reappointment.

Deana Osment, Jonesboro, to the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Shelby Moore.

Steve Lux, Hot Springs Village, to the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces John Lipton.

Al Heringer, Jonesboro, to the Arkansas Economic Development Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Thomas Kirk.