Hutchinson announces appointments to state boards and commissions

by The City Wire staff ([email protected]) 62 views 

Gov. Asa Hutchinson on Thursday (March 5) announced the following appointments: 

Janet Moore, Hot Springs, to Chair the Alcoholic Beverage Control Board. Appointment expires Jan. 14, 2017. Replaces Michael Ellis.  
 
William Benton, Heber Springs, to the Arkansas State Police Commission. Appointment expires Jan. 14, 2016. Replaces Wallace Fowler.
 
Susan Pack, Little Rock, to the Arkansas School for the Blind and the Arkansas School for the Deaf Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2020. Replaces Khayyam Eddings.  
 
Chris Bequette, Little Rock, to the War Memorial Stadium Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces Nancy Monroe.
 
James Smith III, Springdale, to the Livestock and Poultry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces William Dixon.
 
Lawrence Bearden, Smackover, to the Southern Arkansas University. Appointment expires Jan. 14, 2016. Replaces William Stringfellow.
 
Brenda Fendley, Marshall, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Betty Shaw.
 
Lacye Vance, Conway, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Kathy Burl.
 
Dr. Terry DeWitt, Arkadelphia, to the Arkansas State Board of Athletic Training. Appointment expires Jan. 14, 2018. Reappointment.  
 
Jimmy Ashley, Jonesboro, to the Arkansas Spinal Cord Commission. Appointment expires Jan. 14, 2025. Replaces Annette Stacy.
 
Keven Anderson, Rogers, to the Northwest Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2015. Replaces Amy Forrest.
 
Sam Snead, Mena, to the Arkansas Forestry Commission. Appointment expires Jan. 14, 2024. Replaces Jerry Davis.
 
Steve Cousins, El Dorado, to the South Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2020. Reappointment.
 
Kermit Parks, El Dorado, to the South Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2020. Replaces Vicki de Yampert.
 
Cheryl Anderson, Van Buren, to the Arkansas Alternative Dispute Resolution Commission. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Bobby McDaniel.
 
Stephen Whitwell, Little Rock, to the Arkansas Cemetery Board. Appointment expires Jan. 14, 2019. Reappointment.
 
Dr. Daniel Hennessey III, Little Rock, to the Baby Sharon’s Children’s Catastrphic Illness Grant Program Advisory Committee. Appointment expires May 1, 2015. Replaces John Marschewski.
 
Steven Ernest Pender, Texarkana, to the Waterwell Construction Commission. Appointment expires Jan. 14, 2020. Reappointment.
 
Stacey Sebree, Little Rock, to the Governor Developmental Disabilities Council. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Jeb Joyce.
 
Randy Wolfinbarger, Eureka Springs, to the Parks, Recreation and Travel Commission. Appointment expires Jan. 14, 2021. Replaces Barbara Harvel.
 
Tim Smith, Fort Smith, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2021. Replaces Charles Wohlford.
 
Chris Weiser, Magnolia, to the Oil and Gas Commission. Appointment expires Feb. 20, 2021. Reappointment.
 
Alan Curtis, Forrest City, to the East Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2020. Replaces Al Miller.
 
Steve Hollowell, Forrest City, to the East Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2020. Replaces Gazzola Vaccaro.
 
Carrell Billingsley, Forrest City, to the East Arkansas Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2020. Reappointment.
 
Pastor Frank Stewart, Conway, to the Black History Commission. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces Marion Butler.
 
Randy Scott, Blytheville, to the Arkansas Northeastern College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2020. Replaces John Logan.
 
Dr. Anes Abraham, Blytheville, to the Arkansas Northeastern College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2020. Reappointment.
 
Sandra Kennett, Leachville, to the Arkansas Northeastern College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 20020. Replaces Todd Edwards.
 
David Norsworthy, Gateway, to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2018. Replaces Michael Morton.
 
Eddie Arnold, Arkadelphia, to the Henderson State University Board of Trustees. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces William Wright.
 
Chuck Graham, Cabot, to the State Crime Laboratory Board. Appointment expires Jan. 14, 2022. Replaces J. Fairley.