Beebe names 40 to boards and commissions

by The City Wire staff ([email protected]) 102 views 

Gov. Mike Beebe on Monday (Nov. 10) announced the following appointments to State boards and commissions:

Robert “Steve” Balloun, Dardanelle, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2017. Replaces Steve Stephan.

Dr. Marian Barr, West Memphis, to the Mid-South Community College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Milton Nicks, Jr.

Lawrence Bearden, Smackover, reappointed to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2017.

Forest Boles, Little Rock, to the Arkansas Scenic Resources Preservation Coordinating Committee. Appointment expires Oct. 1, 2018. Replaces Evan Tanner.

Dewayne Chappell, Des Arc, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2016. Replaces Bill Elliott, Jr.

Shane Dallas, Caldwell, reappointed to the Fire Protection Services Board. Appointment expires Oct. 14, 2017.

Robert Goff, Vilonia, reappointed to the Arkansas State Board of Registration for Professional Soil Classifiers. Appointment expires Nov. 1, 2018.

Craig Griffin, El Dorado, to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2018. Replaces Steve McGuire.

Rhonda Jackson, Little Rock, to the Health Information Exchange Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces David Miller.

Jim Luker, Wynne, to the DHS State Institutional System. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Dr. Don Purcell.

Dr. Michael “Brad” Mayfield, Lake Village, to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2019. Replaces Dr. Tommy Wagner.

Lisa Miller, Bryant, to the Auctioneers Licensing Board. Appointment expires April 15, 2016. Replaces Edye White.

Johnette Parham, North Little Rock, reappointed to the Long Term Care Facility Advisory Board. Appointment expires Oct. 15, 2017.

Donald Prevallet, Blytheville, reappointed to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Appointment expires Nov. 1, 2020.

Edward Regenold II, Armorel, reappointed to the Blytheville-Gosnell Regional Airport Authority. Appointment expires Nov. 1, 2020.

Dr. Clinton Roaf, Pine Bluff, to the Martin Luther King, Jr. Commission. Appointment expires Sept. 1, 2018. Replaces Dr. Carolyn Blakely.

Dr. Scott Simmons, Little Rock, reappointed to the Long Term Care Facility Advisory Board. Appointment expires Oct. 15, 2017.

Garry Smith, Camden, to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires Aug. 10, 2018. This is an open position.

Forrest Spicher II, Hot Springs, to the National Park Community College Board of Trustees. Appointment expires Dec. 31, 2018. Replaces Mahlon Grigsby.

Dwight Stroud, Little Rock, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2017. Replaces Bryan Purifoy.

Jeffrey Tabor, Little Rock, to the Emergency Medical Services Advisory Council. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Garry Odom.

Randall Tate, Jonesboro, to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires Sept. 1, 2019. Replaces Helen Holloway.

Sarah Thomas, Maumelle, to the Governor’s Commission on People with Disabilities. Appointment expires June 1, 2016. Replaces Maureen Strobel.

Penny Thomason, Hope, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. Appointment expires April 1, 2018. Replaces Charlene Reed.

Samern Turner, Little Rock, to the Arkansas State Board of Massage Therapy. Appointment expires Aug. 20, 2015. Replaces Susie Williams.

Jared Varner, North Little Rock, to the Governor’s Commission on people with disabilities. Appointment expires June 1, 2017. Replaces Christopher Fears.

Norman Walker, Lonoke, reappointed to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires Sept. 1, 2018.

Elana Wills, Little Rock, reappointed to the Arkansas Public Service Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.

To the Arkansas Coalition for Juvenile Justice:
Jazzmine Allen, Little Rock.
Haley Burks, Little Rock.
Mieshia Moore, Blytheville.
Lillie Peterson. Appointment expires Aug. 15, 2015. Replaces Jeronica Anderson.
Regina Taylor, Little Rock.

Unless otherwise noted, these are new positions and expire Aug. 15, 2017.

To the Governor’s Council on Physical Fitness:
Bruce Alt, Little Rock. Replaces Dawn Scott Jones.
Eric Boles, Fayetteville. Replaces Nora Osborne.
Maurice “Mo” Elliott, Fayetteville. Replaces Memory Frazer.
Scott Gann, Sherwood. Replaces Hector Mendoza.
Stacey Hall, Little Rock. Replaces Allison Young.
Maggie Holt, Hot Springs. New Position.
Cody Slater, Little Rock. Replaces Sara Hunt.

These appointees serve at the will of the governor.