Beebe names 28 to boards and commissions

by The City Wire staff ([email protected]) 70 views 

Gov. Mike Beebe on Wednesday (Oct. 1) announced the following appointments:

Robert W. McCorkindale, Harrison, as Special Associate Justice of the Supreme Court of Arkansas for the case styled 14-427, Nathaniel Smith, M.D. et al v. M. Kindall Wright et al. Replaces Justice Cliff Hoofman, who has disqualified himself from this case.

Dr. Sondra Bedwell, Texarkana, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2016.

John Cole, Sheridan, reappointed to the College of the Ouachitas Board of Directors. Appointment expires July 1, 2021.

Janice Dean, North Little Rock, reappointed to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires February 1, 2017.

Amy Denton, Little Rock, reappointed to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires July 1, 2017.

Martha Dixon, Arkadelphia, reappointed to the State Board of Career Education. Appointment expires June 30, 2021.

Gin Foster, Camden, reappointed to the Arkansas Museum of Natural Resources Advisory Committee. Appointment expires July 31, 2019.

David Hendrix, Benton, reappointed to the Arkansas Milk Stabilization Board. Appointment expires Sept. 12, 2019.

India Holt, Crossett, reappointed to the University of Arkansas at Monticello Board of Visitors. Appointment expires July 31, 2017.

Jerry Hyde, Paragould, reappointed to the State Plant Board. Appointment expires June 30, 2016.

Dr. Suzanne Jessup, Bella Vista, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2016.

Carol Maxwell, Little Rock, reappointed to the Arkansas Child Abuse, Rape and Domestic Violence Commission. Appointment expires July 1, 2016.

Marshall Nash, Jacksonville, reappointed to the Arkansas State Board of Massage Therapy. Appointment expires Aug. 20, 2017.

Peggy Parks, Prairie Grove, reappointed to the Prairie Grove Battlefield State Park Advisory Commission. Appointment expires June 13, 2019.

Dr. John Robinette, Sheridan, reappointed to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires Sept. 1, 2017.

Joe Don Rogers, Waldron, reappointed to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires Sept. 1, 2019.

Jimmy Simpson, Searcy, to the Arkansas State Claims Commission. Appointment expires January 15, 2017. Replaces The Honorable Jim Baker.

Mike Stephenson, West Memphis, reappointed to the Technology Equipment Revolving Loan Fund Committee. Appointment expires June 30, 2017.

Lance Whiteaker, Calico Rock, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #16. Appointment expires January 14, 2018. Replaces Euna Sitton.

To the Arkansas Workforce Investment Board:
Matt Fair, Maynard.
The Honorable Jimmy Hart, Morrilton.
Alan Hughes, Little Rock.
Brian Itzkowitz, Little Rock.
The Honorable Mark Stodola, Little Rock.

These reappointments expire Aug. 10, 2018.

To the Distance Learning Coordinating Council:
Katie Burns, Little Rock.
Kenneth Rich, Salem.
Steven Sanders, Jr., Flippin.
Carla "Cathi" Swan, Rison.

These reappointments expire Sept. 1, 2017.