26 named to Arkansas boards and commissions

by The City Wire staff ([email protected]) 79 views 

Arkansas Gov. Mike Beebe made the following appointments or reappointments to state boards and commissions.

Dr. David Beasley, Jonesboro, to the State Board of Licensure for Professional Engineers and Professional Surveyors. Appointment expires July 1, 2016. Replaces Sherman Smith.

Jonathan Bibb, Sheridan, to the Arkansas Independent Living Council. Appointee serves at the will of the governor. Replaces Randy Laverty.

Bill Bosley, Benton, to the Arkansas Fair Housing Commission. Appointment expires Feb. 1, 2016. Replaces Todd Wilcox.

Dr. Michael Buffington, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Acupuncture and Related Techniques. Appointment expires July 31, 2017. Replaces Dr. Jonathan Norcross.

Dr. Charmaine Caldwell, Arkadelphia, to the Arkansas Board of Examiners in Counseling. Appointment expires Dec. 1, 2016. Replaces Dr. Daniel Kissinger.

Emily Jordan Cox, Little Rock, to the Pulaski Technical College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2021. Replaces John Suskie, Sr.

Terry Dabbs, Stuttgart, reappointed to the Arkansas Wheat Promotion Board and the State Plant Board. Appointments expire June 30, 2016, and March 17, 2015, respectively.

Dr. Bill Dill III, Fayetteville, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires Sept. 1, 2019. Replaces Dr. George Martin, Sr.

Cindy Hale, DeQueen, to the Arkansas Arts Advisory Council. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Anne Douglas.

David Hargrave, Lowell, reappointed to the Residential Building Contractors Committee. Appointment expires Oct. 1, 2017.

Sharon Hawkins, Little Rock, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2018. Replaces Jonathan Sweeney.

Kenneth Johnson, Pine Bluff, to the Southeast Arkansas College Board of Trustees. Appointment expires July 1, 2018. Replaces Kenneth Baim.

Rhonda Kimble, Little Rock, reappointed to the Arkansas Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires Oct. 12, 2018.

Willie McGhee, El Dorado, reappointed to the Minority Health Commission. Appointment expires Jan. 31, 2016.

Dr. James E. Moore, Hampton, to the Arkansas State Board of Dental Examiners. Appointment expires Sept. 1, 2019. Replaces David Walker, Sr.

Dr. Matthew Nix, Texarkana, to the Arkansas Early Childhood Commission. Appointment expires July 1, 2017. Replaces Dr. Haley Vo.

Frankie Penn, Pocahontas, to the Residential Building Contractors Committee. Appointment expires Oct. 1, 2017. Replaces James Woods.

Roger Pohlner, Fisher, reappointed to the Arkansas Rice Research and Promotion Board. Appointment expires June 30, 2016.

Rebecca Rains, Little Rock, to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires Jan. 14, 2018. Replaces Georgette Garner.

Harvey Joe Sanner, Des Arc, reappointed to the Arkansas Waterways Commission. Appointment expires Jan. 14, 2019.

Dr. Victoria Seaton, Fayetteville, to the Criminal Detention Facility Review Committee, Judicial District #4. Appointment expires Jan. 14, 2016. Replaces Cindy Thornberry.

Ellen Sullivan, North Little Rock, to the Prescriptive Authority Advisory Committee. Appointment expires Feb. 1, 2017. This is a new position.

William "Grant" Tennille, Little Rock, to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires Aug. 1, 2018. Replaces Bekki White.

Gary Wiederkehr, Altus, reappointed to the Wine Producers Council. Appointment expires March 1, 2017.

Dave Wilson, Pocahontas, to the Arkansas Agriculture Board. Appointment expires Aug. 15, 2018. Replaces Charles Rodgers.

Facebook Comments