Gov. Beebe Announces 24 Appointments

by Talk Business & Politics staff ([email protected]) 39 views 

Gov. Mike Beebe (D) announced the following appointments to boards and commissions:

Sheriff Scott Bradley, Shirley, reappointed to the Professional Bail Bondsman Licensing Board. Appointment expires September 30, 2019.

Dr. H.F. “Bunny” Brown III, Little Rock, reappointed to the Arkansas Board of Podiatric Medicine. Appointment expires September 1, 2015.

Stan Butler, Little Rock, reappointed to the Perfusionists Advisory Committee. Appointment expires July 14, 2015.

Glen Dabney, Monticello, reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2016.

Randy Everett, Cabot, reappointed to the Arkansas Geographic Information Systems Board. Appointment expires August 1, 2016.

Dr. Tim Langford, Little Rock, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board. Appointment expires May 1, 2017. Replaces Dr. Calvin Johnson.

Steve Lightle, Searcy, reappointed to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2017.

Tammy Mitchell, Mountain Home, to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2016. Replaces James Huff.

John Monroe, Little Rock, reappointed to the Board of Directors of the Arkansas Interest on Lawyers’ Trust Account Foundation. Appointment expires September 30, 2017.

Benjamin “Rusty” Mullen, Little Rock, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2016. Replaces Randy Matthews.

Sandra Priebe, Mountain Home, reappointed to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2016.

Susan Rumph, El Dorado, reappointed to the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires September 14, 2016.

Dr. Cathleen Shultz, Searcy, reappointed to the Arkansas State Board of Nursing. Appointment expires October 1, 2016.

Frederic Simon, Conway, to the Arkansas Milk Stabilization Board. Appointment expires September 12, 2017. Replaces Woody Bryant.

Dr. Jason Smith, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Appointment expires July 31, 2015. Replaces Dr. Edward Gardner.

Cindy Snider, Magnolia, to the State Board of Examiners of Alcoholism and Drug Abuse Counselors. Appointment expires September 14, 2013. Replaces Fred Garcia.

Dana Watson, Springdale, reappointed to the Sex Offenders Assessment Committee. Appointment expires July 1, 2016.

Dr. Gary Wheeler, Little Rock, reappointed to the Children’s Behavioral Health Care Commission. Appointment expires August 15, 2015.

Matt White, Russellville, reappointed to the Arkansas Manufactured Home Commission. Appointment expires September 1, 2017.

Susie Williams, Little Rock, reappointed to the Arkansas State Board of Massage Therapy. Appointment expires August 20, 2015.

To the University of Arkansas at Monticello Board of Advisors:

Roger George, Warren. Reappointment.
Dr. Bettye Gragg, Monticello. Replaces Lorraine McCullough.
Scotty Holderfield, Rison. Reappointment.
Pat Webb, Star City. Reappointment.

These appointments expire July 31, 2015.