Gov. Sanders makes appointments to boards, commissions

by Talk Business & Politics staff ([email protected]) 1,586 views 

Gov. Sarah Sanders announced the following appointments to boards and commissions Monday (Oct. 23):

Arkansas 911 Board

Robert McGowen, Bella Vista, to the Arkansas 911 Board. Term expires on July 24, 2025. Reappointment.

Kevin Molder, Harrisburg, to the Arkansas 911 Board. Term expires on July 24, 2027. Replaces Rodney Wright.

Jamie Pafford-Gresham, Hope, to the Arkansas 911 Board. Term expires on July 24, 2025. Reappointment.

Arkansas Governor’s Mansion Commission

Charlene Reed, Little Rock, as the Chair of the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Cheri Halsey, Jonesboro, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Stacy DeJarnette, White Hall, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Kristen Boozman, Rogers, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Laurel Maranto, Cammack Village, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Janis Terry, Little Rock, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Sarah Bone, Little Rock, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Kendall Jones, Little Rock, to the Arkansas Governor’s Mansion Commission. To serve at the pleasure of the Governor.

Arkansas Higher Education Coordinating Board

Lucas Pointer, Bentonville, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board. Term expires on May 1, 2028. Replaces Andrew McNeil.

Carolyn Rhinehart, Scranton, to the Arkansas Higher Education Coordinating Board. Term expires on May 1, 2028. Replaces Lori Griffin.

Arkansas Livestock and Poultry Commission

Chad Chester, Pocahontas, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Term expires on January 14, 2028. New Position.

Dr. Sara Throne, Bentonville, to the Arkansas Livestock and Poultry Commission. Term expires on January 14, 2028. New Position.

Board of Review

Boyd Irby, Little Rock, as Chairman of the Board of Review. Term to expire December 31, 2026. Replaces James Brader.

Arkansas State Board of Chiropractic Examiners

Dr. Sarah Hays, Little Rock, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Term expires on June 9, 2028. Reappointment.

Harold Gunter, Jacksonville, to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Term expires on June 9, 2028. Reappointment.

Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers

Vicki Howard, Clarksville, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Term expires on July 31, 2024. Reappointment.

Kerry Shuffield, Hot Springs, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Term expires on July 31, 2024. Replaces Gregory Smith.

Nathan Darby, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Term expires on July 31, 2026. Replaces Mark Oyler.

Philip Powell, Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Term expires on July 31, 2025. Replaces Dillard Martin.

Dr. Zachary Ward, North Little Rock, to the Arkansas Board of Hearing Instrument Dispensers. Term expires on July 31, 2026. Replaces Louis McGrail.

Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology

Dr. Mary Chatelain, Little Rock, to the Board of Examiners in Speech-Language Pathology and Audiology. Term expires June 30, 2025. Replaces Andrea Sieczkowski.

Arkansas Social Work Licensing Board

William Parker, Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Term expires on June 30, 2026. Replaces Kristin Agar.

Anna Cook, North Little Rock, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Term expires on June 30, 2025. Replaces Tammy Charlton.

Robert Martineau, Jr., Newark, to the Arkansas Social Work Licensing Board. Term expires on June 30, 2025. Replaces Tammy Vaughn.

Arkansas State Respiratory Care Examining Committee

Dr. Chris Maranto, Cammack Village, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Term expires on August 7, 2026. Replaces Neadum Odum.

Janelle Smith, Pine Bluff, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Term expires on August 7, 2025. Reappointment.

Angela Sanders, Benton, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Term expires on August 7, 2026. Reappointment.

Dr. Gail McCracken, Little Rock, to the Arkansas State Respiratory Care Examining Committee. Term expires on August 7, 2026. Replaces Timothy Cook.

Firefighter Benefit Review Panel

Earl Franklin Owens, Powhatan, to the Firefighter Benefit Review Panel. Term expires on May 6, 2027. Replaces Thomas Jenkins.

Michael Willhite, Hamburg, to the Firefighter Benefit Review Panel. Term expires on May 6, 2027. Reappointment.

Robert Matt Johnson, Little Rock, to the Firefighter Benefit Review Panel. Term expires on May 6, 2027. Replaces Kevin Miller.