Gov. Mike Beebe (D) announced the following appointments to boards and commissions:

Glenn Brackman, Bradley, reappointed to the Boll Weevil Eradication Committee. Appointment expires July 1, 2017.

Dixie Bryson, Maumelle, to the Arkansas Psychology Board. Appointment expires December 31, 2017. Replaces Elizabeth Green.

Carole Bulloch, Monticello, reappointed to the Mississippi River Parkway Commission. Appointment expires June 8, 2018.

David Bush, Pine Bluff, reappointed to the Arkansas Student Loan Authority. Appointment expires July 8, 2017.

Gary Campbell, Fort Smith, reappointed to the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires January 14, 2017.

Ronald Cantrell, Batesville, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2015. Replaces Ed Haas.

Debbie Carter, Fort Smith, to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires December 1, 2016. Replaces Mary Ann Shope.

Carol Dyer, Little Rock, reappointed to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2018.

Dr. Ginger Fenter, Fort Smith, reappointed to the Arkansas State Board of Physical Therapy. Appointment expires July 1, 2016.

April Jones, Mabelvale, to the State Board of Sanitarians. Appointment expires June 30, 2018. Replaces Raymond Heaggans.

Carlton Jones, Texarkana, reappointed to the State Crime Laboratory Board. Appointment expires January 14, 2020.

Basil Julian, Conway, to the Board of the Division of State Services for the Blind. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Gerald Carr.

Jeff Mitchell, Fayetteville, to the Alcoholic Beverage Control Board. Appointment expires January 14, 2015. Replaces Ron Fuller.

Reverend Thurston B. Lamb, Little Rock, reappointed to the Keep Arkansas Beautiful Commission. Appointment expires January 14, 2019.

Phil McBee, Pine Bluff, to the Governor’s Advisory Council on Aging. Appointment expires January 14, 2015. Replaces Hodijah Gray.

Michael Perkins, Little Rock, to the Tobacco Prevention and Cessation Advisory Committee. Appointment expires September 30, 2015. Replaces Ronald Rooney.

Jack Robertson, Ph.D., to the Health Services Permit Commission. Appointment expires April 9, 2014. Replaces Dewery Watkins.

Kevin Robertson, Little Rock, to the State Board of Pharmacy. Appointment expires June 30, 2019. Replaces Ronald Norris.

John Scott, Fayetteville, reappointed to the Northwest Technical Institute Board of Directors. Appointment expires June 30, 2018.

Thad Scott, Ph.D., Fayetteville to the Arkansas-Oklahoma Joint Study Committee. Appointment expires February 20, 2016. This is a new position.

Sam Stathakis, Jr., to the Arkansas Tobacco Control Board. Appointment expires July 1, 2018. Replaces Danny Tate.

Marvin Steele, Sr., West Memphis, to the Arkansas Student Loan Authority. Appointment expires July 8, 2017. Replaces David Craig.

Alicia Story, Jonesboro, to the Breast Cancer Control Advisory Board. Appointment expires January 1, 2017. Replaces Tammy Gavin.

Andy Sustich, Ph.D., Jonesboro, to the Arkansas Science and Technology Authority. Appointment expires January 14, 2017. Replaces Collis Green.

Phil Taylor, Jonesboro, reappointed to the State Board of Education. Appointment expires June 30, 2020.

Christopher Tebbetts, Mountain View, reappointed to the Governor’s Developmental Disabilities Council. Appointment expires June 30, 2018.

To the Arkansas Legislative Task Force on Abused and Neglected Children:

Kathy Brownlee, Arkadelphia.
Harry “H.G.” Foster, Conway.
Jamie Scott, North Little Rock.
Dr. Angie Waliski, Sherwood.

These reappointments expire June 30, 2015.

To the Arkansas Rice Promotion Board:

Marvin Hare, Jr., Newport.
Richard Hillman, Carlisle.
Bobby Hoard, Marianna. Replaces John Alter.
Mike Sullivan, Burdette.
Wayne Wiggins III, Jonesboro.

Unless otherwise noted, these are reappointments and expire June 30, 2015.

The following two tabs change content below.

Stephanie Baker