Governor Mike Beebe (D) appointed Diane Zook of Melbourne to the State Board of Education. The appointment expires June 30, 2020. Zook replaces Jim Cooper.

Beebe also announced the following appointments to boards and commissions:

Daniel Bryant, North Little Rock, reappointed to the State Board of Barber Examiners. Appointment expires June 30, 2019.

Rhonda Cole, Arkadelphia, reappointed to the State Board of Election Commissioners. Appointment expires May 28, 2017.

Mary Dillard, Farmington, to the Arkansas History Commission. Appointment expires January 14, 2020. Replaces Dorathy Boulden.

Sandra Edwards, North Little Rock, reappointed to the Board of the Division of State Services for the Blind. Appointment expires June 30, 2017.

Timothy Garrison, Eureka Springs, to the Carroll County Quorum Court, District 2. Appointment expires December 31, 2014. Replaces Dan Mamaugh.

Helen Jackson, McGehee, to the Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Betty Roads.

Bill Johnson, Little Rock, to the Board of the Division of State Services for the Blind. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Angyln Franquemont.

Arthur Maune, Little Rock, reappointed to the Medical Ionizing Radiation Licensure Board. Appointment expires July 14, 2016.

Georgia Mjartan, Little Rock, reappointed to the Housing Trust Fund Advisory Committee. Appointment expires October 12, 2016.

Patricia Roberts, Prescott, reappointed to the State Board of Embalmers and Funeral Directors. Appointment expires June 1, 2016.

Weldon Roberts, Paragould, reappointed to the Arkansas State Board of Chiropractic Examiners. Appointment expires June 9, 2018.

Angela Sanders, North Little Rock, reappointed to the Social Work Licensing Board. Appointment expires June 30, 2016.

Terry Sheeler, Fayetteville, to the Board of the Division of State Services for the Blind. Appointment expires June 30, 2017. Replaces Gary Hall.

Phyllis Stinson, Clarendon, reappointed to the Mississippi River Parkway Commission. Appointment expires June 8, 2018.

Diane Thomas, Searcy, reappointed to the DHS State Institutional System Board. Appointment expires June 30, 2020.

Debra Tomlinson, Maumelle, reappointed to the Medical Ionizing Radiation Licensure Board. Appointment expires July 14, 2016.

C.S. Walker, Sheridan, reappointed to the State Board of Election Commissioners. Appointment expires May 28, 2017.

Corrie Wiley, Sherwood, to the Board of Electrical Examiners of the State of Arkansas. Appointment expires June 15, 2015. Replaces H.B. Stewart.

Ralph Wilmoth, Benton, to the Arkansas HIV/AIDS Minority Taskforce. Appointment expires February 1, 2015. Replaces Tina Long.

To the Arkansas Arts Advisory Council:

Gay Bechtelheimer, El Dorado.
Mildred Franco, Pine Bluff.
Anntonia “Antzee” Magruder, West Memphis.
Jeannie Stone, Russellville. Appointment expires June 30, 2016. Replaces Dennis Holsclaw.

Unless otherwise noted, these are reappointments and expire June 30, 2017.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #8

James Roy Brown, Prescott. Replaces Delbert DuCharme.

Judicial District #15

Barry Birkhead, Waldron. Replaces Mark Ashford.

These appointments expire January 14, 2017.

The following two tabs change content below.
Stephanie Baker

Stephanie Baker

Stephanie Baker is the Vice-president of Operations for Talk Business & Politics. She can be reached by email at Stephanie@TalkBusiness.net.