Gov. Mike Beebe (D) announced the following appointments to boards and commissions:

Ron Carmack, Heber Springs, reappointed to the Board of Developmental Disabilities Services. Appointment expires January 15, 2020.

Chuck Dearman, Jr., Monticello, to the Burial Association Board. Appointment expires December 31, 2015. Replaces Sumner Brashears.

Matt Fair, Maumelle, to the Arkansas Workforce Investment Board. Appointment expires August 10, 2014. Replaces Ricky Belk.

Terry Fuller, Poplar Grove, to the State Plant Board. Appointment expires January 9, 2015. Replaces Lester McKinley.

Normal Gilchrest, Brinkley, reappointed to the Burial Association Board. Appointment expires December 31, 2015.

Sandra Jackson, Fayetteville, to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2016. Replaces Stephen Copley.

Don Keathley, Russellville, reappointed to the Arkansas Apprenticeship Coordination Steering Committee. Appointment expires December 1, 2016.

Melisa Laelan, Springdale, to the Minority Health Commission. Appointment expires January 31, 2015. Replaces Carolyn Mosley.

Chief Chad Mosby, El Dorado, reappointed to the Arkansas Fire Protection Services Board. Appointment expires October 14, 2015.

Robert Watkins, West Memphis, reappointed to the State Board of Collection Agencies. Appointment expires January 1, 2016.

Russell White, Alma, to the Criminal Justice Institute Advisory Board. Appointment expires January 14, 2017. Replaces James Allen.

To the Arkansas Service Commission:

Dr. Virginia Anne Allen, Little Rock. Reappointment.
William “Trey” Baldwin III, North Little Rock. Replaces Joanna Kyle.
Kirk Bradshaw, Little Rock. Replaces Cheryl Chapman.
Bruce Davis, Hot Springs Village. Reappointment.
Michael Drake, Little Rock. Replaces Shirley Reed.
Kelley Nosari, Mountain Home. Replaces Joshua Manning.
Dr. Clint Relyea, Jonesboro. Reappointment.

These appointments expire January 14, 2016.

To the Criminal Detention Facility Review Committee:

Judicial District #6

Zehra Abbasi, Little Rock. Replaces Al Garrett.
Glenn Tillman, Bigelow. Reappointment.

Judicial District #16

Oran “Delane” Wright, Quitman. Reappointment.

These appointments expire January 14, 2017.

 

The following two tabs change content below.

Stephanie Baker